czwartek, 9 października 2014

Kochani Uczniowie!

Dzisiaj zapraszamy Was do ćwiczeń mózgu :) Dokładnie tak! W ostatnim wpisie czytaliście o tym, że mamy dwie półkule mózgowe i każda z nich odpowiada za inne funkcje. Dobrze jest więc ćwiczyć nasz mózg, zachęcać do pracy obie półkule mózgowe. Dzięki temu będzie Wam się lepiej i sprawniej myślało, będziecie łatwiej zapamiętywać nowe informacje oraz łatwiej przyjdzie Wam nauka !!!
Przy wykonywaniu tych ćwiczeń możecie poprosić o pomoc rodziców lub rodzeństwo :)
Zapraszamy do ćwiczeń!

Oto kilka najchętniej wykonywanych przez dzieci ćwiczeń zaczerpniętych z Gimnastyki Mózgu:

1. Pozycja Dennisona - połóż się wygodnie na dywanie i skrzyżuj nogi w kostkach(lewa na prawej), ręce wyciągnij przed siebie i przekręć grzbietami do siebie tak, aby kciuki były skierowane w dół. Teraz przełóż jedną rękę przed drugą i skrzyżuj palce, zegnij ręce w łokciach i oprzyj skrzyżowane ręce na piersi. Zamknij oczy, połóż język na podniebieniu. Oddychaj swobodnie przy ulubionej muzyce. Wyjście z tej pozycji odbywa się następująco: nogi w lekkim rozkroku oparte o podłogę, palce rąk robią ,,daszek" na pępku.

2. Ruchy naprzemienne- podnieś do góry prawe kolano i dotknij do niego łokciem lewej ręki, następnie do podniesionego lewego kolana zbliż łokieć prawej ręki.

3. Energetyczne ziewanie- dotknij końcami palców miejsca gdzie łączy się górna szczęka z dolną, masuj je lekko otwierając usta, wyobraź sobie, że ziewasz.

4. Kapturek myśliciela- dużymi palcami i kciukiem chwytamy uszy i masujemy je od góry przesuwając się w dół. Na zakończenie ćwiczenia naciągamy je: w górę, w dół, na boki.

5. Sowa- jedną ręką chwyć mocno mięsień barku, głowę skieruj w tę samą stronę. Nabierz powietrza i powoli odwracając głowę w drugą stronę wydychaj powietrze hukając jak sowa: hu-hu, hu-hu, hu-hu, ...To samo ćwiczenie wykonaj chwytając drugi mięsień barku.

6. Punkty równowagi- jedną rękę połóż na wgłębieniu u podstawy czaszki za uszami, a drugą na pępku. Patrz w górę na wybrany punkt. Zmień położenie rąk.
 Punkty na myślenie- jedną ręką masuj punkty (miękkie miejsca pod obojczykami z lewej i prawej strony klatki piersiowej), a drugą połóż na pępku.

8. Punkty pozytywne- dotknij lekko końcami palców punktów, które znajdują się na czole, bezpośrednio nad oczami, równo po środku między linią włosów, a brwiami. Delikatnie uciskaj, aż poczujesz pulsowanie po obu stronach równomiernie.

9. Leniwe ósemki- kreśl w powietrzu lub na papierze leniwe ósemki (znak nieskończoności) Ruch zaczynaj zawsze od środka w lewo do góry- na zmianę jedną, drugą ręką, a potem obiema złożonymi, z pionowo wyciągniętym kciukiem, za którym należy wodzić wzrokiem.

10. Aktywna ręka- podnieś rękę do góry i chwyć ją drugą ręką w okolicach łokcia. Podniesioną ręką stawiaj opór ręce trzymającej w czterech kierunkach: do przodu, do tyłu, do ucha i od ucha. Ćwiczenie wykonuj na wdechu. Powtarzaj je zmieniając ręce.

11. Słoń- wyciągnij lewą rękę do góry (jak słoń trąbę). Przytul ucho do ramienia i kreśl w powietrzu leniwą ósemkę. Ćwiczenia powtórz zmieniając rękę.

12. Rysowanie symbolu X- w pozycji siedzącej lub stojącej wykonaj X równocześnie dwoma rękami w powietrzu lub na papierze. Rysuj od góry w dół krzyżując ręce i zmieniając ich pozycję, tj. najpierw prawa ręka nad lewą, a potem odwrotnie.

13. Krążenie szyją- w pozycji siedzącej lub stojącej powolnym ruchem przenoś głowę od ramienia do ramienia, pozwalając, by broda była jak najbliżej klatki piersiowej. Rób to na wydechu.

14. Rysowanie oburącz- ćwiczenie wykonuj równocześnie dwoma rękami w powietrzu, później na tablicy, piasku, kartce. Rysując duże figury patrz na środek kartki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.