środa, 20 listopada 2024

 21 LISTOPADA 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień



        Tego dnia przede wszystkim uśmiechaj się do ludzi! Bądź także uprzejmy        i dobry dla napotkanych osób na korytarzu szkolnym, w sali lekcyjnej czy na ulicy. Zrób coś miłego, pogawędź z kolegą/koleżanką czy ustąp miejsca na pufie w strefie relaksu.

Dziel się swoją pozytywną energią i pokazuj, że życzliwość rzeczywiście ma moc! Bądźmy przyjaźni, pomagajmy sobie, bądźmy wrażliwi na potrzeby innych i uprzejmi.

Dzień Życzliwości - historia święta

Światowy Dzień Życzliwości narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Autorami tego pomysłu byli bracia Brian i Michael McCormackowie. Miał to być protest przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem. 

Dzień Życzliwości miał przypominać ludziom o tym, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi. Chcieli również uświadomić ludziom, że pokój jest kruchym dobrem, o które trzeba się troszczyć, a zrozumienie, tolerancja i życzliwość mogą zmieniać świat. Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień funkcjonuje w 180 krajach.

Dzień Życzliwości w Polsce

Pierwszym miastem w Polsce, które obchodziło to święto, był Wrocław. Hasłem w 2006 r. stało się wówczas „Znajdź się wśród Życzliwych”. 

Co roku znakiem rozpoznawczym tego święta są wesołe i kolorowe grafiki Andrzeja Tylkowskiego, który zajmuje się ich tworzeniem już od 18 lat. 

W 2007 r. z okazji Dnia Życzliwości we Wrocławiu pojawił się krasnal Życzliwek. Jego szeroki uśmiech ma poprawiać dzień wszystkim mieszkańcom miasta.


Bądźmy życzliwi!





czwartek, 10 października 2024

 Witamy!

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Pamiętajmy, że o zdrowie psychiczne należy dbać tak samo jak o zdrowie fizyczne. Bolącego kolana, zwichniętej kostki, zdartej skóry na ręce, bólu głowy nie zostawiamy bez naszej ingerencji. Przemywamy, robimy okłady, bierzemy leki. A nasza psychika? Także potrzebuje interwencji, pomocy.

Nie bójmy się o nią prosić. To ważna i cenna umiejętność. Wokół nas na pewno znajdą się osoby, które chętnie udzielą nam wsparcia i zaoferują pomoc.

Poniżej zestaw kilku cennych wskazówek jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne.







czwartek, 5 września 2024

                                                              Witamy Was Uczniowie!

Kilka słów od nas na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Niech ten rok szkolny będzie dla Was wypełniony rozwojem, nauką i zabawą, pełny dobrych chwil, wspaniałych przyjaciół i niesamowitych wspomnień.

Pedagog i psycholog


Autor: Ola Szlachta - gazetka na nowy rok szkolny

czwartek, 20 czerwca 2024

Uczniowie!

Rok szkolny minął nam wszystkim bardzo szybko. Były chwile wspaniałe, dobre, te troszkę gorsze i czasem nawet smutne. Dziś możemy podsumować ten czas. Było WARTO!!!

Gratulujemy wszystkim uzyskanych wyników w nauce, przezwyciężenia trudności, pokonania własnych słabości. Cieszymy się z Wami z każdego sukcesu oraz osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów. BRAWO!!!

Życzymy Wam niezapomnianych wakacji pełnych przygód i niespodzianek, które przyniosą Wam radość i spełnienie! 

Życzymy Wam fantastycznych wakacji, pełnych słońca i beztroskiej zabawy! 

Niech ten czas będzie dla Was chwilą odpoczynku i radości, który naładuje Wasze baterie na kolejny rok szkolny!

Poniżej krótkie przypomnienie o bezpieczeństwie podczas wypoczynku letniego. Kilka wskazówek jak podczas wakacji zadbać o swoje zdrowie.



wtorek, 5 marca 2024

 Witamy!

Dzisiaj temat bardzo istotny - zdrowie psychiczne. Możemy o nie również zadbać - zawczasu "wzmocnić się" psychicznie tak, by lepiej radzić sobie z codziennymi trudnościami i uzyskać trwałe dobre samopoczucie.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności"

Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie psychiczne jest stanem, na który składają się trzy aspekty:

  • dobra kondycja zdrowotna, 
  • poczucie komfortu psychicznego, 
  • utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych
Zatem postawmy sobie pytanie czy możemy zadbać o nasze zdrowie psychiczne?
Oczywiście, że TAK. Możemy, a nawet powinniśmy.
W jaki sposób? Poniżej krótki poradnik.

Profilaktyka zdrowia psychicznego składa się z dbałości o sześć kluczowych elementów: 

  1. ciało,
  2. mózg,
  3. myśli,
  4. samoocenę,
  5. ludzi,
  6. odpoczynek.

Autor: tekst i infografika: Natalia Kocur
Źródło: www.pokonajlek.pl


Drodzy Rodzice!!!
Polecamy świetną lekturę  - "Dziecko odporne psychicznie. Jak wychować odważne i otwarte dzieci w świecie pełnym lęku? Terapia CBT".

Rok wydania:2023