środa, 18 listopada 2020

 Drodzy Uczniowie!

Dzisiaj chciałybyśmy zwrócić Wam uwagę na podstawy zasad bezpiecznej pracy przy komputerze! Oczywiście wszystko okrasiłyśmy odpowiednimi obrazkami 😉

Higiena pracy przy komputerze :

1. Odpoczynek

Po każdej godzinie pracy z komputerem powinniśmy zmienić zajęcie na takie, które nie obciąża wzroku lub wymaga innej pozycji ciała, bądź po prostu zrobić sobie 5-minutową przerwę (byleby nie na surfowanie po internecie lub sięgnięcie po smartfon). Najlepiej wykorzystać ten czas na popatrzenie za okno i wykonanie paru prostych ćwiczeń rozciągających. Te kilka chwil pozwoli odpocząć oczom i zmęczonemu siedzącą pozycją ciału oraz nabrać energii do dalszej pracy.


2. Odpowiednie biurko

Wygodne, właściwe biurko to podstawa. Stanowisko pracy powinno być tak zaaranżowane, aby wszystkie urządzenia, jakich używamy do pracy, a więc przede wszystkim klawiatura i myszka, były na swobodne wyciągnięcie ręki. Odległość pomiędzy brzegiem biurka a ustawioną na nim klawiaturą powinna być większa niż 10 cm, dzięki czemu można będzie położyć na biurku rękę, zamiast trzymać ją bez oparcia.

Ważne również, aby wysokość biurka pozwalała na siedzenie w swobodnej pozycji, z zachowaniem podczas pracy przy komputerze między ramieniem a przedramieniem kąta prostego, a także aby pozwalała na odpowiedni kąt obserwacji ekranu monitora; górna krawędź ekranu monitora nie powinna znajdować się powyżej oczu.

3. Odpowiednia odległość od monitora

Ważne jest także to, jak na biurku ustawimy monitor, a konkretniej, jak daleko od niego siedzimy. Odległość między uczniem a monitorem powinna wynosić od 40 cm do 75 cm. Dodatkowo monitor powinien stać tak, aby źródło światła, a więc okno bądź lampka, nie znajdowało się za nim. Najlepiej, aby światło znajdowało się z boku ekranu. Optymalnym ustawieniem monitora jest odchylenie go lekko do tyłu i ustawienie tak, aby był idealnie przed użytkownikiem.

4. Fotel biurowy

Powinien być ergonomiczny i dostosowany do wzrostu ucznia pracującego przy komputerze, laptopie.



5. Dbaj o wzrok.

Rób mikro przerwy. Dobrze jest wtedy zamknąć oczy na jakiś czas lub popatrzeć na coś zielonego - ten kolor wpływa kojąco na zmęczone źrenic. Zadbaj o regularne wietrzenie pomieszczeń



Pozdrawiamy Was serdecznie
Psycholog i Pedagog szkolny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.