Drodzy Uczniowie!
Ze względu na to, że przez najbliższe dni będziecie uczyć się w domu, chcemy Wam przybliżać kwestie efektywnego uczenia się i ciekawych mnemotechnik.
W dniu dzisiejszym przybliżymy Wam technikę określaną mianem MAPY MYŚLI.
Jak często drodzy uczniowie zdarza Wam się coś zapomnieć? Jak często macie wrażenie, że "macie to na końcu języka"? Często mimo, że poświęciliście sporo czasu na naukę, okazuje się, że i tak materiału nie zapamiętaliście w pełni. Z pomocą przychodzi mapa myśli.
Co to jest ?
To technika graficzna, ułatwiająca zapamiętywanie. Jej przewaga nad innymi metodami jest taka, że angażuje w procesie dwie półkule mózgowe. W trakcie "normalnego" uczenia, angażuje się przede wszystkim lewa półkula mózgu, która jest odpowiedzialna za logiczne myślenie, analizę, część merytoryczną. W mapie myśli włączona jest też prawa półkula, która odpowiada za część emocjonalną, kreatywną, dzięki wykorzystywanym kolorowym rysunkom, układom graficznym. W mapie myśli treść merytoryczna połączona jest z ładunkiem emocjonalnym, co zwiększa szansę na skuteczne zapamiętywanie.
Jak stworzyć mapę myśli?
Przede wszystkim przygotuj odpowiednią kartę, na środku której zapisz słowo klucz- tytuł/ obrazek/symbol. Od tego prowadzimy linie, na końcu których piszemy słowa, kategorie, które łączą się z głównym tematem. a od nich kolejne, które łączą się logicznie z zagadnieniem. Najlepiej stosować na jedną kategorię jeden kolor. Używajcie rysunków, kolorów, skojarzeń, a dzięki zaangażowaniu obu półkul - zapamiętacie lepiej.
A oto przykład:
obrazek ze strony:https://autyzmwszkole.com/2016/04/29/mapy-mysli/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.