piątek, 27 marca 2020

Drodzy Uczniowie!


Dzisiaj chciałybyśmy Wam przybliżyć zasady skutecznej nauki w domu.
Każdy z Was pewnie już zauważył, że w domu często ciężko zorganizować sobie tak, aby nauka przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Bądźmy szczerzy, często rozwleka się nauka na cały dzień , a i tak nie macie poczucia skuteczności.
Przedstawiamy Wam zatem parę trików, które ułatwią Wam naukę:

1) Pozytywne myślenie. Nasze nastawienie to zazwyczaj połowa sukcesu! Dlaczego? Dlatego, że jak wierzysz w swoje możliwości, to uda Ci się wszystko! Nauka zdalna wcale nie musi być trudniejsza!

2) Zaplanuj swoje uczenie się. Stwórz sobie harmonogram na cały tydzień - zaplanuj sobie naukę, nie odkładaj "na potem", co masz zrobić wg planu przesłanego od swoich nauczycieli to zrób to od razu w dany dzień. Zaczynaj zawsze o tej samej godzinie i realizuj plan zajęć po kolei. Wyznacz sobie czas na naukę konkretnego przedmiotu i zaplanuj przerwy.

3) Uporządkuj swoje miejsce nauki. Zadbaj, aby biurko lub stolik przy, którym zawsze odrabiasz lekcje był posprzątany. Wszystko powinno mieć swoje miejsce. Dzięki temu ograniczysz ilość"rozpraszaczy" wokół.

4) Nie korzystaj z telefonu. W trakcie nauki postaraj się mieć odłożony na bok  i wyciszony telefon, Wiesz przecież dobrze, że to największy "rozpraszacz" i  najskuteczniejszy "złodziej " czasu. Niech w trakcie nauki nie zaprzątają Ci głowę gry lub wiadomości od znajomych. To wszystko może zaczekać.

5) Wykorzystuj różne techniki uczenia się. Notuj, rysuj, podkreślaj kolorami, stosuj mapę myśli, czytaj na głos, układaj wierszyki, śpiewaj - innymi słowy próbuj wszystkiego. Im bardziej będziesz mieć frajdę z używania różnych metod, tym bardziej zapamiętasz!

6) Zadbaj o higienę psychiczną. Pamiętaj o przerwach, staraj się mimo siedzenie w domu ćwiczyć coś - np na youtubie sa filmiki z jogą, tańcem i innymi formami,  rozciągaj się, wietrz pomieszczenia i staraj się ograniczyć niezdrowe jedzenie- jak słodycze i smażone. Kładź się spać, tak jakbyś normalnie chodził/ła do szkoły. Przed snem postaraj się wywietrzyć pokój, wyciszyć telefon, pomyśleć o czymś miłym.

 Niech moc będzie z Wami!!!



czwartek, 26 marca 2020

Drodzy Uczniowie!

Nic człowieka tak nie charakteryzuje, jak rodzaj zabawy, której szuka.
Autor: Kazimierz Przerwa-Tetmajer
W związku z tym, iż rusza zdalne nauczanie i  będziecie teraz znacznie więcej czasu przebywać przed monitorem komputera - proponujemy, aby czas wolny i przerwy spędzać w zupełnie odmienny sposób - odejść od biurka i ..... Może "odkopać" wszystkie dostępne w domu gry planszowe.... może samemu wymyślić grę i zaprosić swoich najbliższych. Może wziąć kartkę papieru i zagrać ....


Zalety gier planszowych/kompetencje/umiejętności/wiadomości

Dobble - Harry Potter
  Gry są ważnym i wiodącym środkiem kształtowania odpowiednich funkcji postaw i nastawień wobec nauki, pracy i innych osób.        
             Podczas zabawy możemy nabywać nowe umiejętności, a także szlifować nasze zdolności. Bez wątpienia gry planszowe łączą przyjemne z pożytecznym. Przede wszystkim gra silnie nas angażuje, dzięki czemu poprawia nasze zdolności koncentracyjne. Jest to niezwykle ważne – ta cenna umiejętność dłuższego skupiania uwagi na jednej czynności lub przedmiocie korzystnie wpłynie na wyniki w szkole. Co więcej, gry planszowe rozwijają nasze myślenie logiczne. W tym przypadku najlepsze będą gry typu warcaby, szachy oraz gry strategiczne, w których nie tylko musimy zaplanować swoje działania, lecz także przewidzieć ruch naszego przeciwnika.

Znalezione obrazy dla zapytania: dzieci graja w gry planszowe

Dzięki grom planszowym możemy nauczyć się bardzo cennej lekcji, mówiącej, że nie liczy się wygrana, lecz dobra zabawa. Owszem, każdy z nas lubi wygrywać, co przynosi ogromną satysfakcję, ale nie to jest zawsze najważniejsze. Częściej liczy się pokonywanie przeszkód i wyzwań, jakie stawia przed nami gra. Możemy się o tym szczególnie przekonać podczas gry zespołowej. Gry planszowe uczą nas także zasad zdrowej rywalizacji, która nie jest pozbawiona szacunku do naszego oponenta. Dzięki nim możemy również nauczyć się, jak radzić sobie z przegraną. Wystarczy pamiętać, że nawet gdy rozgrywka nie idzie po naszej myśli, to wciąż możemy wyciągnąć z niej cenną lekcję – czy to lepsze zrozumienie zasad gry, obranie efektowniejszej taktyki, czy też świadomość, że spróbowaliśmy naszych sił i zmierzyliśmy się z wyzwaniem. Ta płynąca z gier planszowych nauka może być pomocna nie tylko podczas wspólnej zabawy, lecz także w innych sytuacjach. 



źródło: https://www.ravelo.pl/blog

Gry planszowe to niezastąpiona rozrywka i edukacja umożliwiająca uczenie się przez zabawę, łatwo wpisująca się w codzienne życie bez względu na wiek czy pozycję społeczną dorosłych i dzieci.
 
Polecamy:
Gry na kartkę papieru – statki, kółko i krzyżyk, szewc, „czym się bawił Leonardo da Vinci”, państwa-miasta, kartofel, łapki, kropki, sudoku.






Gry planszowe – szachy, warcaby, chińczyk, Dobble, Jungle Speed i Jungle Speed Safari, Abalone, Memory, Story Cubes, Pentago, Make and Break, Geniusz, Dixit, Boogle i jeszcze wiele innych.









Życzymy wielu wspaniałych emocji!


Zapraszamy, aby wymieniać się informacjami na temat ciekawych i wartościowych gier!


wtorek, 24 marca 2020



Drodzy Rodzice i Nauczyciele,

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, w których znajdą Państwo podpowiedzi i porady w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o zaistniałej sytuacji i jak pomóc im ją zrozumieć.


1. Ważne jest, by stworzyć dziecku wspierające środowisko, aby czuło się bezpiecznie zadając pytania. Niewskazane jest jednak poruszanie tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.


2. Odpowiadaj szczerze na zadawane Ci przez dziecko pytania.


3.Używaj łatwych i przystępnych dla dziecka słów. Dostosuj formę komunikacji do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju dziecka.


4. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy gov).

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019


5. Bądź przygotowany na to, by musieć wielokrotnie powtarzać informację lub wyjaśnienia. Wielokrotne pytanie o tą samą rzecz, może być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.


6.Razem z dzieckiem rozpoznajcie i nazwijcie uczucia, które mu towarzyszą. Pozwól dziecku odczuć, że jego pytania i zmartwienia są ważne i właściwe.


7. Pamiętaj, że dzieci podchodzą do każdej sytuacji bardzo osobiście. Mogą wykazywać oznaki zamartwiania się o krewnych, bliskich, przyjaciół i znajomych. Mogą bać się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo członków rodziny. Pytać o rodzinę lub znajomych mieszkających za granicą.


8.Wspieraj dziecko, ale nie dawaj obietnic bez pokrycia. Możesz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa w domu, ale nie możesz zagwarantować, że nikt w obrębie regionu nie zachoruje.


9. Uświadom dziecko, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc. To dobra okazja, by pokazać dzieciom, że gdy dzieje się coś przerażającego lub złego, zawsze można zwrócić się o pomoc i są ku temu odpowiednie służby.


10. Dzieci uczą się od najbliższych dorosłych: rodziców i nauczycieli. Będą obserwować Twoje zachowanie i reakcje na wiadomości dotyczące wirusa. Uczą się również poprzez słuchanie rozmów dorosłych, pamiętaj o tym.


11. Niewskazane jest nadmierne oglądanie przez dziecko telewizji i słuchanie wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.


12. Dzieci, które doświadczyły poważnej choroby lub straty mogą być wyjątkowo wrażliwe i wykazywać nadmierne reakcje na obrazy i raporty prezentowane w mediach dotyczące choroby i śmierci. Te dzieci wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia z Waszej strony.


13. Szczególnej troski i monitorowania wymagają następujące objawy ze strony dziecka: zaburzenia snu, nadmierne zamartwianie się, lęki na temat śmierci i choroby. Bardzo nasilone mogą wymagać konsultacji psychologicznej.


14. Mimo, że osoby dorosłe mogą być stale zainteresowane codziennymi wydarzeniami, pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie wykazywać zainteresowania sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym co dzieje się w kraju lub za granicą. Będą woleli grać w gry, bawić się, czy czytać książki i warto im na to pozwolić z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Sytuacja zagrożenia zdrowia nie jest dla nikogo łatwa do zrozumienia i zaakceptowania. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci może czuć się zagubionych, bądź wystraszonych. Jako dbający dorośli, możemy pomóc poprzez słuchanie oraz odpowiadanie w sposób wspierający, szczery i zrozumiały. Na szczęście często dzieci wykazują dużą odporność psychiczną na stratę czy chorobę, Ważne jest jednak, by tworzyć bezpieczne i otwarte środowisko, w którym dzieci będą czuły się swobodnie zadając pytania. Możemy skutecznie pomóc dzieciom w radzeniu sobie w stresujących wydarzeniach i zminimalizować odczuwane napięcie.

Zapraszamy również do zapoznania się z filmikiem na kanale youtube: https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM

W razie jakichkolwiek problemów, pytań, wątpliwości zachęcamy do kontaktu ze szkolnymi specjalistami: psychologiem szkolnym - p. Agnieszką Kiełbik, pedagogiem szkolnym - p. Joanną Bogińczuk oraz koordynatorem ds. kształcenia specjalnego - p. Magdaleną Andrzejewską

czwartek, 19 marca 2020

Drodzy Uczniowie!

Ze względu na to, że przez najbliższe dni będziecie uczyć się w domu, chcemy Wam przybliżać kwestie efektywnego uczenia się i ciekawych mnemotechnik.
     
W dniu dzisiejszym przybliżymy Wam technikę określaną mianem MAPY MYŚLI.
Jak często drodzy uczniowie zdarza Wam się coś zapomnieć? Jak często macie wrażenie, że "macie to na końcu języka"? Często mimo, że poświęciliście sporo czasu na naukę, okazuje się, że i tak materiału nie zapamiętaliście w pełni. Z pomocą przychodzi mapa myśli.
                                                                Co to jest ?
To technika graficzna, ułatwiająca zapamiętywanie. Jej przewaga nad innymi metodami jest taka, że angażuje w procesie dwie półkule mózgowe. W trakcie "normalnego" uczenia, angażuje się przede wszystkim lewa półkula mózgu, która jest odpowiedzialna za logiczne myślenie, analizę, część merytoryczną. W mapie myśli włączona jest też prawa półkula, która odpowiada za część emocjonalną, kreatywną, dzięki wykorzystywanym kolorowym rysunkom, układom graficznym. W mapie myśli treść merytoryczna połączona jest z ładunkiem emocjonalnym, co zwiększa szansę na skuteczne zapamiętywanie.
                                                    Jak stworzyć mapę myśli?
Przede wszystkim przygotuj odpowiednią kartę, na środku której zapisz słowo klucz- tytuł/ obrazek/symbol. Od tego prowadzimy linie, na końcu których piszemy słowa, kategorie, które łączą się z głównym tematem. a od nich kolejne, które łączą się logicznie z zagadnieniem. Najlepiej stosować na jedną kategorię jeden kolor. Używajcie rysunków, kolorów, skojarzeń, a dzięki zaangażowaniu obu półkul - zapamiętacie lepiej.

A oto przykład:
                                                                   obrazek ze strony:https://autyzmwszkole.com/2016/04/29/mapy-mysli/