wtorek, 9 maja 2017

 „W zdrowym ciele, sprawny umysł“

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice!

Niewielkimi, powolnymi krokami zbliża się do nas lato. Choć wiosenna pogoda potrafi spłatać nam psikusa, wydłużające się dni pozwalają nam jednak dłużej cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu. W dzisiejszym poście powiemy dlaczego warto wyjść na zewnątrz i  zadbać o jak najwięcej ruchu dla naszego ciała oraz jakie znaczenie ma to dla sprawności naszego mózgu.
Na początek garść interesujących informacji. Otóż, badania przeprowadzone na grupach szkolnych pokazują, że:

- regularnie ćwiczący lepiej skupiają się w trakcie lekcji
- regularnie ćwiczący łatwiej uczą się do testów/sprawdzianów


- Regularnie ćwiczące dzieci są grzeczniejsze

- Regularnie ćwiczące osoby są bardziej pewne siebie


- Są mniej przygnębione i chętniej wstają rano


Jak wysiłek fizyczny wpływa na nastrój?


- w mózgach osób ćwiczących wydzielają się  endorfiny, odpowiedzialne za poczucie uspokojenia, pozytywny nastrój a nawet euforię
- nasz mózg zaczyna zwiększać również wydzielanie endorfiny (hormonu szczęścia i poczucia spokoju)
- wydziela się tajemnicza substancja zwana BDNF, którą naukowcy określają jako substancję tworzącą nowe połączenia w mózgu- pozwala to na szybsze zapamiętywanie i lepsze kojarzenie.

Co to znaczy być aktywnym fizycznie?


30 min umiarkowanej aktywności fizycznej CODZIENNIEKilka wskazówek jak utrzymać nasz mózg i mięśnie w świetnej formie!         Na początek dnia zjedz konkretne śniadanie- jest to ważne aby nasz mózg od rana dostał porządny zastrzyk energii, aby wiedział, że należy już wybudzić się ze snu i wziąć się ostro do pracy!
W trakcie dnia staraj się jeść regularnie, tak aby kiedy czeka Cię duże wyzwanie- np. praca domowa do odrobienia lub trening nie odczuwać głodu i nie myśleć o tym, że burczy Ci w brzuchu.
W ciągu całego tygodnia staraj się  jeść  produkty z pełnowartościowym białkiem- chude mięso, ryby, nabiał, jaja czy warzywa strączkowe. W tych produktach znajduje się bowiem najwięcej cegiełek potrzebnych do przyswojenia nowych informacji nabytych w trakcie lekcji lub też zregenerowania mięśni po ciężkim treningu.
W ciągu dnia wybieraj produkty pełno zbożowe i pełnoziarniste- znajduje się w nich mnóstwo witamin z grupy B niezbędnych do sprawnego funkcjonowania mózgu. Takie produkty dadzą Ci też energię na znacznie dłużej niż zjedzony przed wysiłkiem batonik
            I na koniec- pamiętaj aby pić dużo płynów zarówno w trakcie ciężkiego dnia w szkole jak i wymagającego treningu na boisku.

A teraz… idź do najbliższego parku, zabierz ze sobą swoich najbliższych albo wyciągnij kolegów i koleżanki na rower! Niech ruch nie odstępuje Cię na krok  każdego dnia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.