wtorek, 16 grudnia 2014

Kochani Uczniowie!

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia!!
Wszystkich nas to cieszy. Więc dzisiaj trochę o tym napiszemy.
A czy znacie wszystkie polskie tradycje tych pięknych i magicznych świąt?
Nie ? To zapraszam do lektury!
Żródło obrazka: www.andre70.flog.pl


Wolne miejsce przy stole

Znany i powszechny jest obecnie w Polsce zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Miejsce to przeznaczone bywa przede wszystkim dla przygodnego gościa. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami. Miejsce to może również przywodzić nam na pamięć zmarłego członka rodziny.


Pierwsza Gwiazda

W Polsce wieczerze wigilijna rozpoczynało się, gdy na niebie ukazała się pierwsza gwiazda. Czyniono tak zapewne na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, która według Ewangelisty, św. Mateusza, ujrzeli Mędrcy, zwani tez Trzema Królami. 

Parzysta ilość osób - do tradycji wigilijnej należy, aby do stołu zasiadała parzysta liczba osób. Nieparzysta zaś ilość uczestników miała wróżyć dla jednego z nich nieszczęście. Najbardziej unikano liczby 13. Feralna 13 bierze swój początek od Ostatniej Wieczerzy, kiedy to jako 13 biesiadnik przybył Judasz Iskariota. Jeżeli ilość biesiadników była nieparzysta, wówczas w bogatszych lub szlacheckich domach zapraszano do stołu kogoś ze służby, w biedniejszych domach jakiegoś żebraka.
Do stołu zasiadano według wieku lub hierarchii. Według wieku dlatego, aby "w takiej kolejności schodzić z tego świata", a według hierarchii dlatego, gdyż osoba o najwyższej pozycji, najczęściej był to gospodarz, rozpoczynała wieczerze.

Łamanie się opłatkiem - najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest zwyczaj łamania się opłatkiem. Czynność ta następuje po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i złożeniu życzeń. Tradycja ta pochodzi od prastarego zwyczaju tzw. eulogiów, jaki zachował się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wieczerza wigilijna nawiązuje do uczt pierwszych chrześcijan, organizowanych na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Zwyczaj ten oznacza również wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i uczy, ze należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy urazy.
Ilość potraw - według tradycji, ilość potraw wigilijnych powinna być nieparzysta. Aleksander Bruckner w słowniku etymologicznym języka polskiego podaje, ze wieczerza chłopska składała się z pięciu lub siedmiu potraw, szlachecka z dziewięciu, a u arystokracji z jedenastu. Wyjaśnienia tego wymogu były różne: 7 - jako siedem dni tygodnia, 9 - na cześć dziewięciu chórów anielskich itp. Dopuszczalna była ilość 12 potraw - na cześć dwunastu apostołów.
Nieparzysta ilość potraw miała zapewnić urodzaj lub dobra prace w przyszłym roku. Potrawy powinny zawierać wszystkie płody rolne, aby obrodziły w następnym roku. Wskazane tez było skosztować wszystkich potraw, żeby nie zabrakło którejś podczas następnej wieczerzy wigilijnej. Wigilie otwierała jedna z tradycyjnych zup wigilijnych - najczęściej barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa lub rzadziej - migdałowa. Oprócz dań rybnych podawano staropolski groch z kapusta, potrawy z grzybów suszonych, kompoty z suszonych owoców a także łamańce z makiem lub pochodzącą ze wschodnich rejonów Polski słynną kutie oraz ciasta a zwłaszcza świąteczny makowiec.

Po Wieczerzy - dawniej po Wieczerzy, oprócz śpiewania kolęd, w wielu częściach Polski praktykowano różne zwyczaje. I tak, na Warmii i Mazurach, kiedy jeszcze biesiadnicy siedzieli przy stole, spod obrusa ciągnięto słomki. Jeśli wyciągnięto słomkę prosta, to osobę, która ja wyciągnęła, czekało życie proste, bez niebezpieczeństw. Jeśli słomka była pokrzywiona, to dana osobę czekało w przyszłym roku życie kręte.
Na Mazowszu, resztki jedzenia dawano zwierzętom. Wierzono bowiem, ze o północy, przynajmniej niektóre z nich, przemówiła ludzkim głosem. Dotyczyło to zwłaszcza bydła, bo ono było obecne przy narodzinach Dzieciątka i w nagrodę otrzymało dar mówienia ludzkim głosem w noc wigilijna.

Resztki wieczerzy - na Podlasiu resztki wieczerzy ustawiano kolo pieca, a przed nim ławę posypana piaskiem lub popiołem. Pokarmy te były przeznaczone dla zmarłych przodków. Rano, po śladach na piasku, odgadywano kto przyszedł w nocy i czy w ogóle przyszedł.
W wielu rejonach Polski w ten wieczór wyruszali kolędnicy. Obowiązkowo musiały być minimum trzy postacie: bocian, koza i niedźwiedź. Bocian symbolizował nowy rok i nowe życie, koza - płodność, a niedźwiedź - wrogie siły przyrody, które należało obłaskawić.

Pasterka - kończy wieczór wigilijny, to msza odprawiana w kościołach dokładnie o północy. Zgodnie z tradycją upamiętnia ona przybycie do Betlejem pasterzy i złożenie przez nich hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi. Zwyczaj sprawowania bożonarodzeniowej liturgii nocnej wprowadzono w Kościele już w drugiej połowie V wieku. Do Polski dotarł on więc być może razem z chrześcijaństwem

Kolęda - innym zwyczajem wprowadzonym i upowszechnionym przez Kościół, są odwiedziny parafian w okresie świąt Bożego Narodzenia składane przez proboszcza lub księży z parafii. Przynoszą oni dobrą nowinę, święcą i błogosławią dom oraz jego mieszkańców, w zamian zaś otrzymują symboliczną ofiarę nazywaną dawniej kolędą. Tradycja ta, znana już w średniowieczu, utrzymuje się w Polsce do czasów współczesnych. Być może po przyjęciu chrześcijaństwa Kościół wprowadził ją dla przeciwstawienia jej pogańskiemu zwyczajowi kolędowania.

Śpiewanie kolęd - Nieodłączną częścią wieczoru wigilijnego było i jest wspólne przy Bożonarodzeniowej szopce. Pieśni opowiadających o narodzeniu Jezusa mamy w polskiej tradycji bardzo dużo. Najstarsze sięgają czasów średniowiecza. Ich wprowadzenie a potem upowszechnienie zawdzięczamy prawdopodobnie franciszkanom. Oni też przynieśli do Polski zwyczaj budowy szopek. Autorstwo pierwszej szopki przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu, który chcąc odświeżyć pamięć narodzin Dzieciątka Jezus kazał przynieść do groty siana, przyprowadzić woła oraz osła i zawołał braci. Kiedy zgromadziła się ludność z okolic i zabrzmiały pieśni św. Franciszek odczytał Ewangelię, a potem wygłosił kazanie o narodzeniu Jezusa. Szopkę tę zorganizował św. Franciszek na trzy lata przed śmiercią, w Greccio koło Rieti, sto kilometrów od Rzymu.


Szopki - W Polsce franciszkańskiej pojawiły się bardzo wcześnie, zapewne już w czasach średniowiecza. Początkowo inscenizowane w kościołach szopki były niezwykle proste, pozostawały też wierne przekazom ewangelicznym. W wieku XIX powstały różne regionalne formy polskich szopek bożonarodzeniowych. Najbardziej znane i najciekawsze są szopki krakowskie, których architekturę wzoruje się na zabytkowych budowlach Krakowa. Szopki krakowskie stawały się często teatrzykami lalek, w których na miniaturowych scenkach podświetlanych świecami pojawiały się najrozmaitsze ruchome figurki.




Tekst żródłowy: www.czasdzieci.pl


Żródło obrazka: www.cecylia-rumia.com



poniedziałek, 8 grudnia 2014

Drodzy Uczniowie!

Dzisiaj trochę o tym co powinniśmy pić.
Nasz organizm składa się w 70%  wody. Odpowiednie nawodnienie  jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że woda jest jednym z podstawowych składników, którego musimy dostarczać i to w znacznych ilościach. Czyli ile?
Przynajmniej 4-6 szklanek płynów dziennie.
Ale czy jest obojętne czy wypijamy wodę,  czy słodkie napoje?
Myślę, że jakby się ktoś Was zapytał co najbardziej lubicie pić, większość odpowiedziałaby,że napoje gazowane takie jak cola i inne znane marki. Ale czy te napoje są dla nas zdrowe?
Słodkie gazowane napoje w swoim składzie zawierają przede wszystkim dużo cukru.


W dwulitrowej butelce popularnej coli producentom udaje się rozpuścić nawet 70 kostek cukru. W puszce znajduje się około 10 łyżek takiego słodzika (czyli mniej więcej 16 kostek standardowej wielkości). Wbrew powszechnemu przekonaniu nie gasi on jednak pragnienia, ale zwiększa je, przy okazji wzmagając nasz apetyt.

Trzeba też pamiętać, że taka butelka, to 900 kalorii. W takiej dwulitrowej  jest to 212 gramów, czyli niemalże ćwierć kilograma. Jeszcze gorzej sprawa wygląda z napojami o smaku cytrusów - popularnych limonkowych i pomarańczowych odpowiednikach coli. W nich ilość cukru osiąga wagę 260 gramów. 
Jak już wiecie cukier negatywnie wpływa na nasz organizm. W pierwszej kolejności psuje nam zęby, powoduje nadwagę i otyłość oraz inne groźne choroby.
Ponadto cukier zawarty w słodkich napojach w znacznym stopniu obniża naszą pamięć! Jak dowodzi eksperyment przeprowadzony przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii nadmierne spożycie napojów słodzonych doprowadza do upośledzenia zdolności uczenia się i zapamiętywania. Jak tego dowiedli? Przez miesiąc podawali młodym szczurom napoje z dużą zawartością cukru. Po tym miesiącu przeprowadzono testy, w których okazało się, że młode szczury mają obniżone tzw. funkcje poznawcze czyli pamięć i zdolności uczenia się.
Skoro więc napoje nam szkodzą to co pić?
Odpowiedź jest prosta! Najlepiej niesłodzone soki owocowe i wodę mineralną.
Dzięki temu będziecie zdrowi, łatwo będzie Wam przychodzić nauka oraz będziecie mieć dobrą pamięć!



piątek, 28 listopada 2014

Drodzy uczniowie!
Nie wiem czy słyszeliście takie powiedzenie: "Jesteś tym co jesz". 

Żródło zdjęcia: www.zdrowoidietowo.blox.pl

Jak myślicie jest to prawda?
Przecież wszystko co zjadamy ma jakąś wartość odżywczą. Czyli co? Witaminy, minerały, składniki odżywcze: węglowodany, białka, cukry, tłuszcze; jedzenie daje nam energii do życia, czasami też nas uspokaja. Bez pożywienia nasz organizm nie miałby siły do życia. Zatem jedzenie jest naszym "paliwem", które sprawia, że nasze mózgi oraz wszystkie poszczególne organy takie jak: serce, wątroba, trzustka, nerki itp. działają. Więc jeśli chcemy być zdrowi i piękni powinniśmy jeść jedzenie, które jest dobre i wartościowe.
Czego więc unikać?
Przede wszystkim unikajmy żywności przetworzonej z dużą ilością konserwantów i sztucznych aromatów i barwników. A co to są konserwanty, aromaty i barwniki? To substancje chemiczne dodawane do jedzenia, które wywołują złudzenia lepszego smaku i sprawiają, że jedzenie dłużej jest przydatne do zjedzenia oraz ma określony kolor. Są to substancje zaczynające się na E, które znajdziecie w opisie składu. Dodatkowo tego typu substancje w nadmiarze powodują liczne choroby zaczynając od chorób serca, przez nadwagę i otyłość, a na nowotworach kończąc.
Na liście takich produktów znajdą się:
-chipsy, które zawierają długą listę substancji typu E
-chrupki orzechowe, serowe itp
-fast foody zjadane przez Was w popularnych restauracjach Mcdonalds i KFC oraz czasami też stoiskach przy ulicy
-napoje słodzone i gazowane jak cola i wszelkiego rodzaju słodkie niby owocowe napoje
-nektary - ponieważ są z małej ilości soku zrobione, a główny składnik to cukier pod każdą postacią
-również niestety często jogurty owocowe, które koło owoców nawet nie stały bo w swoim składzie mają znikomy poziom zawartości owoców, zawierają za to polepszacze smaku - aromaty, barwniki i cukier w dużych ilościach
-słodycze: batony, czekolada, cukierki
Tego typu pożywienia unikajmy! Oczywiście jak zdarzy nam się raz na jakiś czas zjeść coś takiego to nie będzie tragedii, ale pamiętajmy, żeby nie jest tego zbyt często, a najlepiej unikać!

Co zatem jeść?
Na pewno naszemu zdrowiu służy wszystko co jest jak najbardziej naturalne:
-jogurty naturalne, do którego możecie sami sobie wkroić ulubione przez Was owoce
-owoce- tylko zawsze pamiętajcie, żeby je umyć przed jedzeniem- bo mają na swojej powierzchni bakterie
-owoce suszone, które zawierają więcej witamin i minerałów niż normalne owoce
-warzywa: pokrojone w słupki marchewki, pomidory,rzodkiewki, ogórki, ugotowane brukselki, - z każdego rodzaju warzyw możecie zrobić sobie sałatki, albo po prostu je pokroić i poukładać na talerzu i tak przygotowaną przekąskę możecie spożywać w trakcie oglądania telewizji, odrabiania lekcji lub kiedy tylko macie chęć.
-bakalie: orzechy włoskie, ziemne, pistacje, słonecznik itp.
-zdrowe chipsy bananowe, jabłkowe itp - które są po prostu ususzonymi owocami
-soki 100%, ale takie niedosładzane, w których składzie nie znajdziecie cukru
-miód, który możecie używać zamiast cukru do herbatki, który jest naturalnym antybiotykiem oraz posiada w swoim składzie witaminy i minerały
Tego typu jedzenie sprawi, że Wasze organizmy będą lepiej działać, Wy będziecie odporniejsi na choroby oraz będziecie mieli też lepszy nastrój i chęć do nauki i zabawy.

piątek, 21 listopada 2014

Drodzy Uczniowie!
Dzisiaj zajmiemy się tematem naszych oczu. Tak każdy z nas ma oczy, ale nie zawsze zastanawiamy się nad tym jak ważną funkcję pełnią
Żródło zdjęcia: www.mojeoczy.pl
Za co odpowiadają oczy? Przede wszystkim za widzenie tego co nas otacza, rozpoznawania twarzy, przedmiotów. Oczy są pierwszym elementem, który umożliwia nam dostrzeżenie zagrożenia. Oczywiście wszystko to dzięki połączeniu z mózgiem, który przetwarza obrazy dostarczone przez oko i decyduje czy czujemy się dobrze w danym środowisku, czy musimy uciekać bo jest jakieś realne zagrożenie.
Mamy tez przygotowanych dla Was trochę ciekawostek o ludzkim oku:

- To, co rozumiesz jest w 60% zależne od tego, co widzisz.

- Przy optymalnych warunkach jesteś w stanie dostrzec światło świecy z
odległości 22 kilometrów.

- W ciągu 24 godzin na mruganie przeznaczasz w sumie około 25 minut.
- Przy założeniu, że będziesz żył/żyła 70 lat, na mruganie "stracisz"
około 638 tysięcy minut (ponad 443 doby!).

- Jako noworodek płakałeś "na sucho". Łzy zaczynamy wytwarzać dopiero w
drugim miesiącu życia.

- Twoja tęczówka jest unikalna jak linie papilarne. Nie powtarza się
nawet w przypadku bliźniąt jednojajowych. Dodatkowo tęczówka Twojego
lewego oka różni się od tęczówki prawego.

- Oko wskazuje na stan naszego organizmu. Sińce pod oczami - mogą
oznaczać że organizm jest odwodniony, natomiast opuchnięte oczy
wskazują na dolegliwości nerkowe.

- Jeśli masz niebieskie oczy - strzeż się. Według badań prof. Paula
Mitchella z uniwersytetu w Sydney ludzie o niebieskich oczach są
bardziej narażeni na utratę wzroku w starszym wieku.

- Twoje oko odbiera obraz "do góry nogami" (w taki sposób widzą świat
noworodki). Dopiero nasz mózg odpowiednio odwraca przekazywany przez
oko obraz.

- Podczas kichania "wyrzucasz" powietrze z prędkością ok. 170km/h. Jeśli
udało by Ci się kichnąć z "otwartymi oczami" istnieje
prawdopodobieństwo, że mógłby by one "wypaść z orbit".

- To, że kobiety znają więcej barw nie jest mitem - aż 15% mężczyzn
dotyka zaburzenie rozpoznawania barw. Jest to znaczny procent,
zwłaszcza, że wśród kobiet ta dolegliwość zdarza się tylko wśród 0,5%
populacji.

- Oko jest jedyną częścią naszego organizmu, które nigdy nie zasypia - w
każdym momencie jest gotowe do działania.

- Myślisz, że Twój biceps jest silniejszy od mięśni gałki ocznej? Mylisz
się! Oko ma najwięcej siły, spośród wszystkich mięśni w organizmie.
- Nasze oko wydziela w ciągu doby aż 6 mln łez - każdej sekundy daje
to liczbę 70.

- Nie bój się ciemności - według badań, dzieci śpiące w pierwszych
latach życia przy świetle, są aż 5-krotnie bardziej narażone na
krótkowzroczność od dzieci śpiących w ciemnych pomieszczenia.

- We wsi Jazula w Rosji mieszkają osoby mające nietypowo ostry wzrok.
Przeciętny mieszkaniec tej wioski potrafi bez problemu przeczytać
najniższy rząd literek na tablicy okulistycznej z odległości 6 metrów.
Nikt nie zna przyczyn takiego stanu rzeczy.

- Ludzkie oko potrafi dostrzec nawet błysk pojedynczego fotonu, znanego
kwantem - czyli najmniejszej możliwej porcji światła.

- Nasze oko jest w  stanie rozróżnić ok 6 milionów kolorów!
Tekst żródłowy: www.wzrok.org

piątek, 14 listopada 2014

Kochani uczniowie!
Dzisiaj przedstawiamy Wam trochę ciekawostek o ludzkim organizmie:

Źródło zdjęcia: www.scholaris.pl

  • Dość trudno jednolicie określić pojemność ludzkiej pamięci. Według pewnych źródeł człowieczy mózg może pomieścić pięć razy więcej informacji niż zawiera w sobie Wielka Encyklopedia Brittanica. Nieco mniej dokładnie wygląda próba przełożenia pojemności tego organu na jednostki informatyczne. Przyjmuje się, że nasza głowa może zapisać od 3 do nawet 1000 terabajtów informacji.
  • Mózg człowieka pracuje zdecydowanie aktywniej podczas naszego snu.
  • Mózg składa się w 80% z wody
  • Człowiek, za pomocą nosa, jest w stanie rozróżnić ponad 50 000 zapachów.
  • Potężny zastrzyk adrenaliny, który uaktywnia się podczas wyjątkowo stresujących sytuacji, potrafi zmusić organizm do nadludzkiego wręcz wysiłku. Historia kobiety, która podniosła masywnego Chevroleta, aby uwolnić uwięzionego pod samochodem syna to jedna z wielu historii z adrenaliną w roli głównej.
  • Nasz słuch czasowo pogarsza się w momencie kiedy się „przejemy”.
  • Jedyną kością, która nie jest połączona z inną jest tzw. kość gnykowa. Ma ona kształt litery V i zawieszona jest poniżej żuchwy.
  • Stopy zawierają w sobie jedną czwartą wszystkich kości, które posiadamy.
  • Zęby zaczynają nam rosnąć na sześć miesięcy przed naszym przyjściem na świat.
  • Kiedy wstajesz rano jesteś o ok. 1cm wyższy niż w momencie kiedy kładziesz się spać. To wynik dużego ciężaru ciała przygniatającego chrząstki wypełniające przestrzeń pomiędzy naszymi kośćmi.
  • Noworodki prawie zawsze mają błękitne oczy. Dopiero po pewnym czasie, dzięki melaninie i działającemu na tęczówkę światłu ultrafioletowemu, uwydatnia się właściwy kolor oczu.
  • Podobno w ciągu całego życia człowiek produkuje średnio dwa baseny śliny.
  • Ludzki język to nasz najsilniejszy mięsień. Oczywiście biorąc pod uwagę proporcje siły do jego wielkości.

czwartek, 6 listopada 2014

Najmilsi!

Ostatnio proponowałyśmy Wam zestaw ćwiczeń, które mają za zadanie usprawniać Waszą pamięć. Dzisiaj kontynuując temat chcemy Wam zaproponować inny rodzaj ćwiczeń.
A jaki? Ćwiczenia fizyczne! Tak to nie pomyłka! Dlaczego zapytacie?
Dlatego, że ćwiczenia fizyczne, szczególnie wykonywane na świeżym powietrzu powodują dotlenienie naszego mózgu, co za tym idzie jest on bardziej ukrwiony i sprawny. Więc drodzy uczniowie im więcej ćwiczeń fizycznych na powietrzu tym lepiej dla Was :))
A jakie ćwiczenia najlepiej uprawiać?
Może to być zwykły spacer - najlepiej codzienny, trwający ok 20 - 30 min., jazda na rowerze, ale także gra w piłkę, zabawy ruchowe, pajacyki lub przysiady. Innymi słowy wszystko co przyjdzie Wam do głowy :)) I dobrze jest ćwiczyć przy każdej pogodzie. Kiedy jest plucha i pada deszcz możecie wziąć ze sobą parasol na spacer, kiedy jest śnieg po prostu ciepło się ubierzcie i też wyjdźcie na dwór :)
źródło zdjęcia: pp11.edu.gorzow.pl

Poza tym, że dzięki ćwiczeniom Wasze mózgi będą lepiej pracować, a Wy łatwiej się uczyć to będziecie też bardziej zdrowsi i odporni na choroby. Dlaczego? Dlatego, że jak pokazują badania regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają naszą odporność na choroby i sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. W trakcie ćwiczeń w mózgu wydziela się "hormon szczęścia" serotonina, która odpowiada za nasze samopoczucie.
Ważne też jest ile śpimy. Dla dobrej regeneracji potrzebujemy dużo snu, więc ważne jest abyście kładli się spać w miarę wcześnie, żeby przynajmniej 8 godzin snu było. Dlaczego? Ponieważ, gdy się nie wysypiamy nasz mózg nie potrafi wydajnie pracować i mamy pogorszoną koncentracje uwagi.
Podsumowując:
Kochani uczniowie ćwiczcie jak najczęściej na świeżym powietrzu a będziecie lepiej się uczyć, lepiej zapamiętywać i będziecie mieć dobre samopoczucie. Nie zapominajcie także o tym, aby spać przynajmniej 8 godzin :)

niedziela, 2 listopada 2014

Witajcie Kochani Uczniowie!

Kontynuując temat pamięci, mamy dzisiaj specjalnie dla Was przygotowane ćwiczenia, które pomogą Wam ją usprawnić. W realizacji zadań mogą Wam pomóc rodzice lub rodzeństwo.
Zapraszamy !

żródło zdjęcia: www.neurogra.pl


Ćwiczenia pamięci

ZADANIE 1

Przyjrzyj się rysunkowi. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów.
Masz na to 20 sekund.


Nie zaglądając do rysunku, odpowiedz na pytania.

1.Ile jest budynków na rysunku?
2.Ile flag jest na dachach budynków?
3.W która stronę jedzie samochód?
4.Ile osób jest w samochodzie?
5.W którą stronę „pochyla się” latarnia?
6.Co stoi przed słupem ogłoszeniowym?
7.Jakiego kształtu jest „daszek” słupa?
8.Po której stronie stoi wyższy blok?
9.Jaki wzór mają felgi samochodu?
10.Po której stronie obrazka znajduje się słupek z łańcuchem?


ZADANIE 2
Przeczytaj jednokrotnie na głos poniższe wyrazy, robiąc 3-5 -sekundowe przerwy. Staraj się równocześnie je zapamiętywać.
1. telefon       11. dzbanek
2. krowa        12. małpa
3. lampa        13. latarnia
4. gazeta       14. skarb
5. statek        15. jabłko
6. ZOO         16. clown
7. Pinokio     17. latawiec
8. komputer  18. dinozaur
9. kaloryfer   19. jezioro
10. farby       20. telewizor


Teraz zapisz tyle wyrazów, ile pamiętasz. Spróbuj zachować kolejność.
1.          11.
2.          12.
3.          13.
4.          14.
5.          15.
6.          16.
7.          17.
8.          18.
9.          19.
10.        20.
Sprawdź poprawność odpowiedzi. Zapisz ile ich było.

ZADANIE 3
Postaraj się zapamiętać informacje.
tel. Kasi: 72 833 754 026
tel. do sklepu odzieżowego: 77 328 90 16
nr konta: 1947 8025 3610
data urodzin Marcina: 03.08.1972


Postaraj się uzupełnić informacje.
tel. Kasi: ............................
tel. do .......................: .........................
nr konta: .........................
data urodzin .............: 03.....19...2
Sprawdź poprawność odpowiedzi.


ZADANIE 4
Przeczytaj równoważniki i zdania jednokrotnie. Postaraj się je zapamiętać.
1. Jem smaczne pomarańcze. 6. Pościel łóżko!
2. Stół z pięcioma nogami. 7. Delfiny to ssaki.
3. Milena ogląda film. 8. Uwielbiam zupę pomidorową.
4. Jesienny spacer był bardzo przyjemny. 9. Tomek kupił nowy rower.
5. Wczoraj byłam na basenie. 10.Portugalczycy to łagodny naród.

Teraz zapisz te zdania, które pamiętasz(ważniejszy jest sens niż budowa zdania). Możesz spróbować zachować kolejność.
1.          6.
2.          7.
3.          8.
4.          9.
5.         10.
Sprawdź poprawność odpowiedzi. Zapisz ile ich było.





ZADANIE 5
Postaraj się jak najdokładniej zobaczyć wymienione elementy, a następnie odpowiedz na pytania:

1.Krowa w fioletowe kropki
2.Skacząca litera P
3.Pędzący samochód
4.Duży różowy kubek
5.Lampa w kształcie kuli
6.5 pomarańczowych tulipanów
7.Obrus w owieczki.
8.Dom z okrągłymi oknami
9.Mokry pies
10.Stary bujany fotel






A teraz napisz:
1.Jakiego koloru kropki miała krowa?
2.Jaka litera skakała?
3.Co pędziło?
4.Jaki był kubek?
5.Co miało kształt kuli?
6.Ile było tulipanów i jaki miały kolor?
7.Obrus w …….…?
8.Co było okrągłe?
9.Jaki był pies?
10.Stary ………. ………..?

ZADANIE 6
Postaraj się w ciągu 4 minut wymyślić jak najwięcej skojarzeń do wyrazu DOM



ZADANIE 7
Uruchom wszystkie swoje zmysły i wyobraź sobie jak najdokładniej, ze wszystkimi szczegółami:
Kota
Ogród
Lody truskawkowe
Poniżej opisy, które ułatwią Ci zadanie

KOT
Wyobraź sobie rudego kociaka z zielonymi oczami. Powoli podchodzi do Twoich nóg i zaczyna się ocierać.
Schylasz się, żeby go pogłaskać. Od razu podsuwa łepek. Jego sierść jest miła
w dotyku i miękka.
Usiądź i weź kota na kolana. Poczuj, jaki jest lekki i elastyczny. Układa się wygodnie, a Ty nadal go głaszczesz. Kotek zaczyna cicho mruczeć i lekko wbija pazurki.

OGRÓD
Wyobraź sobie przed sobą stary mur z czerwonej cegły. Jest porośnięty bujnym bluszczem. Dotknij cegieł, liści pnącza… Idziesz wzdłuż muru i widzisz metalową, zardzewiałą furtkę. Otwierasz ją z trudnością, słysząc jak piszczy. Przed Tobą rozpościera się widok na słoneczną „polanę” tajemniczego ogrodu. Jesteś na bosaka i czujesz pod stopami miękką, rozgrzaną promieniami słońca trawę. Słyszysz owady i ptaki, czujesz delikatny wietrzyk na skórze. Podchodzisz do kwitnących krzewów. Zobacz jakiego koloru są kwiaty, powąchaj je. Teraz przechodzi w kierunku drzewa, które rośnie na środku „polanki”. Dotknij jego kory, spójrz w górę… Zobacz jak rozłożystą ma koronę, jak słońce świeci przez zielone liście. Połóż się pod drzewem poczuj delikatną trawę, wietrzyk, promienie słońca… usłysz szelest liści i śpiewanie ptaków. Odpoczywaj…

LODY TRUSKAWKOWE
Wyobraź sobie, że bierzesz do ręki plastykowy pojemnik z lodami truskawkowymi. Jest całkiem spory i wcale nie taki lekki. Poczuj jego chłód
i kropelki wody. Otwórz pojemnik, wsłuchaj się w ten dźwięk. Zobacz jaki kolor mają lody. Powąchaj je.
Weź do ręki łyżkę. Wbij ją w lody, które są miękkie i puszyste. Nabierz niewielką porcję i spróbuj. Poczuj ich smak i chłód na języku, poczuj jak powoli rozpuszczają się w ustach. Czujesz teraz, że są w nich kawałki owoców. Zjedz je. Są pyszne…
Weź jeszcze jedną łyżkę czując, raz jeszcze ich smak, chłód i owoce.



Powodzenia!

piątek, 24 października 2014

Kochani Uczniowie!
Dzisiaj napiszemy trochę o pamięci.

Co to jest pamięć

Pamięć to jeden z podstawowych procesów psychicznych, dzięki któremu człowiek   (i nie tylko) gromadzi informacje i zdobywa doświadczenie. Pamięć jest podstawowym mechanizmem przechowywania doświadczenia. Polega ona na zapamiętywaniu, przechowywaniu i odtwarzaniu informacji, którymi są treści naszych myśli, uczuć, przeżyć i doświadczeń.

żródło zdjęcia: www.zdrowie.dziennik.pl


Tyle teorii, teraz trochę ciekawostek:


  • W chwili narodzin Twój mózg zbudowany był ze stu miliardów komórek. Od tego czasu w mózgu wytwarzały się połączenia zwane synapsami – to dzięki nim możesz przyswajać wiedzę. Im więcej masz takich połączeń, tym łatwiej się uczysz. Im więcej się uczysz, tym więcej połączeń wytwarza się w Twoim mózgu.
  • Jak już pamiętacie z poprzednich wpisów natura wyposażyła człowieka w dwie półkule mózgowe, aby każda z nich była w stanie przejąć część funkcji drugiej, w wypadku jej uszkodzenia. Obie współpracują ze sobą.
  • Prawa półkula odpowiada za rozpoznawanie i zapamiętywanie kolorów, wzorów, rytmów, prawidłowości, kształtów i ich wzajemnych zależności. To tutaj swoje źródło ma poczucie humoru, intuicję i wyobraźnię.
  • Lewa półkula jest odpowiedzialna za zapamiętywanie równań matematycznych, wywodów naukowych, języka mówionego i pisanego oraz logikę.
  • Podczas nauki w szkole wykorzystujemy częściej lewą półkulę – liczymy, analizujemy, piszemy. Dlatego często mamy problemy z uczeniem się, zapominamy, nie rozumiemy. A więc warto w praktyce wykorzystywać informację o sposobie pracy własnego mózgu.
  • Oprócz liczb i słów wykorzystuj również wyobraźnie, kolor, emocje, rytm i przestrzeń. Wówczas Twój mózg będzie uruchamiał do pracy obie półkule. Jak powiedział Konfucjusz: „Powiedz mi – a zapomnę, pokaż mi – a zapamiętam, pozwól mi przeżyć – a zrozumiem”
  Uczymy się:

  • 10% z tego, co czytamy
  • 20% z tego, co słyszymy
  • 30% z tego, co widzimy
  • 50 % z tego, co widzimy i słyszymy
  • 70% z tego, co mówimy
  • 90% z tego, co mówimy i robimy
  1. Tekst żródłowy: www.spw.pl

piątek, 17 października 2014

Kochani Uczniowie!
dzisiaj mamy dla Was 35 najbardziej zaskakujących ciekawostek o mózgu!


1. Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów, a każdy neuron jest w sta­nie stwo­rzyć nawet do 10 tysięcy połą­czeń z innymi komór­kami nerwowymi.
2. Neu­ron ma ok. 0,1 mm śred­nicy, a jego dłu­gość może osią­gnąć kilka metrów. Łącz­nie to 160 000 km aksonów.
3. Na każdy neu­ron przy­pada od 1000 do 10000 synaps
4. Naj­dłuż­szy akson należy do żyrafy i ma 457 cm długości.
5. Masa mózgu sta­nowi śred­nio 2% masy ciała, wyko­rzy­stuje on aż 20 % prze­cho­dzą­cego przez orga­nizm tlenu, a jego zuży­cie ener­gii jest 10 razy szyb­sze niż pozo­sta­łych narządów.
6. Dzięki inten­syw­nemu krą­że­niu 90 % ener­gii ciepl­nej na zim­nie ucieka przez głowę.
7. Pręd­kość impulsu ner­wo­wego to ok. 400 km/godz.
8. Infor­ma­cje docie­rają do mózgu z pręd­ko­ścią 100 mega­baj­tów na sekundę
9. Mózg w pra­wie 80% to woda.
10. Sło­nie i wale­nie maja mózgi więk­sze niż nasze, ale mniej sprawne.
11. Neu­ro­ge­neza, czyli pro­ces two­rze­nia się nowych neu­ro­nów, zacho­dzi przez całe życie każ­dego czło­wieka. Im więk­sza aktyw­ność mózgu, tym wię­cej neu­ro­nów będzie się tworzyć.
12. We wcze­snym okre­sie ciąży, neu­rony u dziecka roz­wi­jają się z pręd­ko­ścią 250.000 na minutę.
13. W sta­nie aktyw­nym mózg gene­ruje około 25 watów ener­gii – tyle by roz­świe­tlić żarówkę.
14. Ludzki mózg jest nie­sa­mo­wi­cie pla­styczny. Jeśli jakiś obszar mózgu jest uszko­dzony, inny potrafi prze­jąć jego funkcje.
15. Mózg nie czuje bólu. Tkanki uner­wione bólowo znaj­dują się zewnętrz­nie od niego.
16.  Myśle­nie to elek­trycz­ność i che­mia. Neu­ro­prze­kaź­niki, które gdy zostają wypusz­czane z synaps, mają za zada­nie che­micz­nie pobu­dzić inne neu­rony. Impuls elek­tryczny prze­cho­dzi przez tak pobu­dzony neu­ron a na jego końcu rów­nież wypusz­cza neu­ro­prze­kaź­niki. W ten spo­sób infor­ma­cja jest prze­ka­zy­wana mię­dzy neu­ro­nami, dzięki czemu moż­liwe jest odpo­wied­nie dzia­ła­nie mózgu.
17. W cza­sie snu mózg pra­cuje segre­gu­jąc infor­ma­cje, które zebrał w ciągu dnia.
18. Jedna trze­cia całego mózgu zaj­muje się prze­twa­rza­niem bodź­ców wzrokowych.
19. Epi­lep­sja (padaczka) to rodzaj ‘’spię­cia elek­trycz­nego’’, do któ­rego docho­dzi w mózgu. Jest to jedyny stan w któ­rym mózg jest aktywny w 100%.
20. Wzrost wiel­ko­ści mózgu po uro­dze­niu dziecka to głów­nie two­rze­nie się połą­czeń mię­dzy neu­ro­nami i zwięk­sza­nie się ich gru­bo­ści. Gdy utwo­rzone już połą­cze­nia są znów sty­mu­lo­wane to ich gru­bość się zwięk­sza. Naj­le­piej izo­lo­wane połą­cze­nia prze­ka­zują infor­ma­cje aż 40 razy szybciej.
21. W ciągu pierw­szego roku życia mózg nowo­rodka rośnie trzykrotnie
22. Śred­nia masa mózgu kobiety wynosi 1225, męż­czy­zny 1375g, a nie­mow­lę­cia 350 g.
23. Mózg kobiety jest mniej­szy niż mózg męż­czy­zny. Nie towa­rzy­szy temu jed­nak róż­nica w spraw­no­ści. Wycho­dzi więc na to, że kobiety mają tro­chę wydaj­niej­sze mózgi od mężczyzn.
24. Mózg Ein­ste­ina w obsza­rze, który jest odpo­wie­dzialny za mate­ma­tykę i per­cep­cję prze­strzenną był o 35% więk­szy niż u prze­cięt­nych ludzi.
25. To że wyko­rzy­stu­jemy tylko 10% naszego mózgu to nie­prawda. Zawsze i wszę­dzie wyko­rzy­stu­jemy cały nasz mózg, każda jego część ma przy­pi­saną jakąś funk­cję. Prawdą  jest nato­miast, że możemy korzy­stać z tych 100% znacz­nie lepiej.
26. Każda półkula mózgowa odpowiedzialna jest za inne funkcje -lewa odpo­wiada za logikę i racjo­nal­ność, a prawa za intu­icję, spon­ta­nicz­ność i emo­cje. W więk­szość czyn­no­ści anga­żują się obie po równo, a ich współ­praca jest koniecznością. Zdarza się również, ze jedna jest bardziej dominująca nad drugą.
27. Ilość infor­ma­cji docie­ra­jąca do naszego mózgu wynosi około 100 mega­baj­tów na sekundę.
28. Im bar­dziej sty­mu­lu­jemy mózg do pracy tym lepiej on działa. Aktywny mózg jest bar­dziej odporny na sta­rze­nie się i Alzheimera.
29. Aktyw­ność fizyczna jest naj­lep­szym spo­so­bem pobu­dza­nia pracy mózgu. Ćwi­cze­nia fizyczne poma­gają w powsta­wa­niu nowych połą­czeń nerwowych.
30. U osób mających problem z alkoholem może ulec znisz­cze­niu 20% komó­rek ner­wo­wych. Po przej­ściu na abs­ty­nen­cje mózg czę­ściowo się regeneruje.
31. Agre­sja jest czę­sto zwią­zana z zabu­rze­niami w stę­że­niu neu­ro­prze­kaź­ni­ków  — nie­do­bo­rem sero­to­niny i glu­kozy a nad­wyżką adrenaliny.
32. Tomo­gra­fia kom­pu­te­rowa wyka­zała, że w trak­cie aktyw­no­ści para­nor­mal­nej móżg pra­cuje ina­czej niż zwy­kle. Jego obie pół­kule są wyko­rzy­sty­wane syn­chro­nicz­nie, pod­czas gdy zwy­kle dzia­łają naprzemiennie.
33. Niska tem­pe­ra­tura wydłuża czas, który mózg jest w sta­nie wytrzy­mać bez tlenu. Ludzie, któ­rzy topili się w zim­nej wodzie mogą zostać sku­tecz­nie reani­mo­wani po 30 minu­tach (lub dłu­żej) bez uszko­dzeń mózgu.
34. Za każ­dym razem, gdy pró­bu­jemy sobie coś przy­po­mnieć lub wpa­damy na nowy pomysł, powstaje nowe połą­cze­nie w mózgu.
35. Każ­dego dnia w naszej gło­wie poja­wia się aż 70 000 myśli..

1

Tekst źródłowy: www.fizjoinformator.pl

czwartek, 9 października 2014

Kochani Uczniowie!

Dzisiaj zapraszamy Was do ćwiczeń mózgu :) Dokładnie tak! W ostatnim wpisie czytaliście o tym, że mamy dwie półkule mózgowe i każda z nich odpowiada za inne funkcje. Dobrze jest więc ćwiczyć nasz mózg, zachęcać do pracy obie półkule mózgowe. Dzięki temu będzie Wam się lepiej i sprawniej myślało, będziecie łatwiej zapamiętywać nowe informacje oraz łatwiej przyjdzie Wam nauka !!!
Przy wykonywaniu tych ćwiczeń możecie poprosić o pomoc rodziców lub rodzeństwo :)
Zapraszamy do ćwiczeń!

Oto kilka najchętniej wykonywanych przez dzieci ćwiczeń zaczerpniętych z Gimnastyki Mózgu:

1. Pozycja Dennisona - połóż się wygodnie na dywanie i skrzyżuj nogi w kostkach(lewa na prawej), ręce wyciągnij przed siebie i przekręć grzbietami do siebie tak, aby kciuki były skierowane w dół. Teraz przełóż jedną rękę przed drugą i skrzyżuj palce, zegnij ręce w łokciach i oprzyj skrzyżowane ręce na piersi. Zamknij oczy, połóż język na podniebieniu. Oddychaj swobodnie przy ulubionej muzyce. Wyjście z tej pozycji odbywa się następująco: nogi w lekkim rozkroku oparte o podłogę, palce rąk robią ,,daszek" na pępku.

2. Ruchy naprzemienne- podnieś do góry prawe kolano i dotknij do niego łokciem lewej ręki, następnie do podniesionego lewego kolana zbliż łokieć prawej ręki.

3. Energetyczne ziewanie- dotknij końcami palców miejsca gdzie łączy się górna szczęka z dolną, masuj je lekko otwierając usta, wyobraź sobie, że ziewasz.

4. Kapturek myśliciela- dużymi palcami i kciukiem chwytamy uszy i masujemy je od góry przesuwając się w dół. Na zakończenie ćwiczenia naciągamy je: w górę, w dół, na boki.

5. Sowa- jedną ręką chwyć mocno mięsień barku, głowę skieruj w tę samą stronę. Nabierz powietrza i powoli odwracając głowę w drugą stronę wydychaj powietrze hukając jak sowa: hu-hu, hu-hu, hu-hu, ...To samo ćwiczenie wykonaj chwytając drugi mięsień barku.

6. Punkty równowagi- jedną rękę połóż na wgłębieniu u podstawy czaszki za uszami, a drugą na pępku. Patrz w górę na wybrany punkt. Zmień położenie rąk.
 Punkty na myślenie- jedną ręką masuj punkty (miękkie miejsca pod obojczykami z lewej i prawej strony klatki piersiowej), a drugą połóż na pępku.

8. Punkty pozytywne- dotknij lekko końcami palców punktów, które znajdują się na czole, bezpośrednio nad oczami, równo po środku między linią włosów, a brwiami. Delikatnie uciskaj, aż poczujesz pulsowanie po obu stronach równomiernie.

9. Leniwe ósemki- kreśl w powietrzu lub na papierze leniwe ósemki (znak nieskończoności) Ruch zaczynaj zawsze od środka w lewo do góry- na zmianę jedną, drugą ręką, a potem obiema złożonymi, z pionowo wyciągniętym kciukiem, za którym należy wodzić wzrokiem.

10. Aktywna ręka- podnieś rękę do góry i chwyć ją drugą ręką w okolicach łokcia. Podniesioną ręką stawiaj opór ręce trzymającej w czterech kierunkach: do przodu, do tyłu, do ucha i od ucha. Ćwiczenie wykonuj na wdechu. Powtarzaj je zmieniając ręce.

11. Słoń- wyciągnij lewą rękę do góry (jak słoń trąbę). Przytul ucho do ramienia i kreśl w powietrzu leniwą ósemkę. Ćwiczenia powtórz zmieniając rękę.

12. Rysowanie symbolu X- w pozycji siedzącej lub stojącej wykonaj X równocześnie dwoma rękami w powietrzu lub na papierze. Rysuj od góry w dół krzyżując ręce i zmieniając ich pozycję, tj. najpierw prawa ręka nad lewą, a potem odwrotnie.

13. Krążenie szyją- w pozycji siedzącej lub stojącej powolnym ruchem przenoś głowę od ramienia do ramienia, pozwalając, by broda była jak najbliżej klatki piersiowej. Rób to na wydechu.

14. Rysowanie oburącz- ćwiczenie wykonuj równocześnie dwoma rękami w powietrzu, później na tablicy, piasku, kartce. Rysując duże figury patrz na środek kartki.