wtorek, 21 kwietnia 2020

Drodzy Uczniowie!


Dzisiaj chciałabym Was zachęcić do wspólnych zabaw pobudzających kreatywność.

Zacznijmy jednak od definicji ;)

Czym jest kreatywność?

Zacznijmy od tego, że kreatywność jest wpisana w naturę człowieka. Psychologia postrzega ją jako element związany z naszymi uzdolnieniami i  predyspozycjami, a z drugiej jako umiejętność, którą możemy rozwijać. Co w sumie oznacza, że jedni z nas mają tego potencjału więcej już na starcie, a inni mniej, ale da się to rozwijać i wzmacniać.

Jak zatem wzmacniać i rozwijać kreatywność?

Przede wszystkim trzeba pozbyć się ograniczeń i krytycyzmu i dostrzegać możliwości w każdej sytuacji. W skrócie: Spójrz na sytuację, w której jesteście i spróbuj znaleźć możliwości  rozwoju i korzyści z danej sytuacji. Oczywiście bardzo ważne są również ćwiczenia, które uwalniają nasz umysł i wyzwalają 1000% naszego potencjału.

 Dzisiaj mam Wam do zaproponowania trzy takie ćwiczenia:

1) Double doodles

Jest to zabawa pobudzająca do pracy obie półkule mózgu i wpływa relaksująco na umysł.
Czego potrzebujemy?

-Kartki papieru
-Dwóch kredek
-Taśma klejąca

Przebieg:

Kartkę przymocowujemy do stołu, za pomocą taśmy klejącej. W obie ręce weź kredki i ustaw je na środku kartki, następnie zacznij rysować jednocześnie - z tym, że lewa ręka rysuje lustrzane odbicie obrazka, który wychodzi spod prawej ręki.

                                                   https://artfulparent.com/double-doodle-art/

2) Znajdź obraz

Jest to zabawa dla dwóch osób. Pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię.

Czego potrzebujesz?

-Kartki papieru
-Dwóch kredek

Przebieg:

Pierwsza osoba rysuje "bazgrołka", a druga osoba dorysowuje do niego coś co sprawia, że powstaje z niego jakiś obrazek. Potem zmiana.

                                          https://wychowaniewdialogu.pl/3-zabawy-pobudzajace-kreatywnosc-dziecka/

3) Niewidoczny obrazek

Zabawa dla dwóch osób. Polega na wspólnym rysowaniu obrazka, ale utrudnienie polega na tym, że nikt z rysujących nie widzi go w całości.

Czego potrzebujesz?

-Kartka papieru
-Kredka/pisak

Przebieg:

Zegnij kartkę na pół wzdłuż krótszego boku, na górnej części narysuj głowę jakiejś postaci ( Ważne, aby druga osoba nie widziała co rysujesz) odwróć zgiętą kartkę i poproś drugą osobę, aby domalowała resztę postaci. Kiedy skończy, rozłóżcie kartkę i wspólnie pośmiejcie się z "dziwacznego" stworzenia ;) Oczywiście potem zmiana.
 Do dzieła! 

wtorek, 7 kwietnia 2020


Witamy!
Kochani Uczniowie Szkoły Podstawowej w Radwanicach!

POMAGAM MOJEJ RODZINIE

Już za nami 19 dni bez przebywania wśród rówieśników, w budynku szkoły – na wspólnych i bardzo głośnych przerwach, bez zajęć rozwijających nasze zainteresowania, bez spotkania z przyjaciółmi, bez wielu innych rzeczy, które sprawiały nam radość, a wydawały się proste, banalne i prawie niezauważalne.

Ale UWAGA!!!
Drodzy Uczniowie zbliża się czas świąteczny. Niestety, który w tym roku spędzimy zupełnie inaczej niż dotychczas…. Zróbmy wszystko, aby ten czas był dla naszej rodziny dobry, miły i wartościowy.

Na te najbliższe dni proponujemy Wam, abyście to teraz Wy zaopiekowali się Waszymi najbliższymi. Co Wy na to? Taka zmiana.
I dlatego mamy dla Was ciekawe propozycje...

Może zaczniemy od podstaw:
- dla każdego rodzica, który zobaczy wspaniale posprzątany pokój swojej pociechy jest to chwila niebywale radosna, warta zapamiętania;
- może dołóżcie jeszcze do tego, np. wytarte kurze w salonie lub u rodziców w pokoju, posprzątaną podłogę (odkurzanie tez może być zabawne i przyjemne z słuchawkami na uszach w tle z dobrą muzyką), wymytą łazienkę, wypolerowane lustra;
- a po ciężkiej i wyczerpującej pracy fizycznej może zorganizować dla wszystkich wieczorne spotkanie rodzinne – wspólne oglądanie bajki lub dobrego, radosnego filmu z przygotowanym przez Was poczęstunkiem; a może wieczorny zestaw wspólnych ćwiczeń


Wavebreakmediamicro | Dreamstime.com


- a na zakończenie tego tygodnia (pod hasłem - pomagam mojej rodzinie) proponujemy przygotowanie na świąteczne śniadanie niespodzianek dla wszystkich – czyli małego, własnoręcznie wykonanego prezentu. Zakładka do książki, pudełko na drobiazgi, breloczek do kluczy, bransoletka, obrazek, np. całej rodziny i wiele innych – to dobre pomysły.


Ale Wy jesteście bardzo kreatywni i na pewno wymyślicie coś wspaniałego i budzącego w Waszych najbliższych radość i wzruszenie.
To ruszamy do działania. Celem jest nasza pomoc i radość w oczach najbliższych.




czwartek, 2 kwietnia 2020


Drodzy Uczniowie!

To właśnie dziś przypada Dzień Świadomości Autyzmu, którego nadrzędnym celem jest podnoszenie świadomości na czym polega to zaburzenie.