środa, 1 lutego 2017

Ferie tuż, tuż!

Drodzy Uczniowie - tym razem ciekawostki, a może raczej przestrogi  na temat używania smartfonów.
Czy wiecie, że:
  •     „Sypialnia bez telefonu – już sama obecność smartfonów i tabletów w sypialni, nawet wyłączonych, może pogarszać jakość Waszego snu. Naukowcy z Wielkiej Brytanii prześledzili wyniki aż jedenastu badań, sprawdzających wpływ nowoczesnej technologii na sen, w które zaangażowano 125 tysięcy dzieci. Analiza wykazała, że używanie smartfonów bądź tabletów aż dwukrotnie zwiększa ryzyko zaburzeń snu, przez co większe jest uczucie senności w ciągu dnia”.

Wniosek: Należy usunąć urządzenia elektroniczne z naszych sypialni, a przed snem lepiej przeczytać książkę.
Tekst źródło: „Angora” nr 46 (13 XI 2016)
  •   „Badania naukowców z Politechniki w Hong-Kongu wykazały, że 80 proc. dzieci korzystających ze smartfona skarży się na bóle szyi, 51 proc. na bóle nadgarstków i palców, 30 proc. na bóle ramienia.”
  •    "iPosture" to nowy termin paramedyczny oznaczający zespół wad postawy wynikających z częstego używania tabletu lub smartfona. 

Wniosek: Odłóżcie urządzenia elektroniczne, a w zamian weźcie w ręce skakankę, piłkę, zróbcie kilka przysiadów, podskoków, pompek, „pajacyków”. 
A kręgosłup "podziękuje" Wam dobrą sprawnością w dorosłym życiu.

  •      Mózg podlega zmianom, jest plastyczny. Poprzez proces uczenia stymulujemy go do tworzenia kolejnych połączeń neuronalnych. Im większa ich ilość, tym mózg jest sprawniejszy. Mózg małych dzieci jest najbardziej plastyczny. Poprzez właściwe ćwiczenie pamięci w nauce i zabawie, połączeń neuronalnych może być coraz więcej. Jednak trenowanie umysłu z pomocą urządzeń cyfrowych przynosi odwrotny skutek – utrudnia dziecku proces uczenia się i spowalnia jego rozwój.
  •      Dzieci, które większość czasu spędzają na używaniu smartfonów i tabletów nie rozwijają swoich zdolności ruchowych. Zabawy z piłką, kolorowanki, rysowanie, gry planszowe, jazda na rowerze, rolkach itp. – są to aktywności, które sprzyjają rozwojowi dziecka, nie tylko fizycznemu, ale i umysłowemu.
  •        Częstotliwość odświeżania monitora jest tak duża, że młody umysł nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem bodźców wzrokowych (częstotliwość odświeżania monitora 120 Hz oznacza, że na ekranie w ciągu sekundy wyświetlanych jest 120 obrazów). Skutkiem przyswajania nadmiernej ilości bodźców jest rozdrażnienie, dezorientacja i problemy z koncentracją.

 
  • Opóźniony rozwój mowy to brak zdolności mówienia lub pojawienie się jej w stopniu niewystarczającym, aby możliwa była komunikacja. Zdolność mówienia nie jest wrodzona. Dziecko uczy się jej za pomocą naśladownictwa, poprzez kontakt ze słownym opisem świata. Mowa rozwija się również dzięki dialogowi, najpierw pomiędzy matką a dzieckiem,  a następnie innymi osobami z jego otoczenia. Dialog jest niezwykle ważny, ponieważ dzięki niemu dziecko wchodzi w interakcję z drugą osobą i potrafi odczytywać sygnały niewerbalne, które wysyła rozmówca.                                                                                                                                                  

Tablety, smartfony i wszelkiego typu zabawki edukacyjne, które wydają sygnały dźwiękowe, nie mają żadnego zastosowania w kwestii nauki mowy. Są jedynie przeszkodą   w zdobywaniu tych umiejętności.      

Źródło: 
http://www.biomedical.pl/dziecko/negatywne-skutki-uzywania-tabletow-6583.html

Rysunki autorstwa: E. Olejniczak – logopeda SP Radwanice
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.