piątek, 18 listopada 2016


Homo tabletis. Kto to taki?

Szanowni Rodzice!

W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć temat wpływu urządzeń elektronicznych (tablet, telefon, komputer) na rozwój małych dzieci.

W ostatnim czasie nastąpił bardzo szybki rozwój mobilnych urządzeń elektronicznych, które mają nam ułatwić codzienne funkcjonowanie, zarówno osobiste jak i zawodowe. Niestety, pomimo ogromu dostępnych dobrodziejstw jakie niesie ze sobą postęp najnowszych technologii, warto poznać również ich wpływ na rozwój naszych dzieci.

Przytoczmy w pierwszej kolejności badania:

- ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce  korzysta z tabletów lub smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie,
- 60% rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18% – żeby dziecko zasnęło.
Źródło:
(http://www.mamatatatablet.pl/pliki/uploads/2015/11/Korzystanie_z_urzadzen_mobilnych_raport_final.pdf)Wpływ urządzeń elektronicznych na rozwój mózgu

W pierwszych latach życia mózg młodego człowieka rozwija się najintensywniej, jednak aby struktury neuronowe (sieć połączeń nerwowych) rozwijała się w optymalnym, dla danego dziecka tempie, potrzebny jest nieustanny dopływ bodźców ze wszystkich modalności zmysłowych (zarówno wzroku i słuchu, jak i dotyku, smaku i węchu czy poczucia zmiany przestrzeni). Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych doświadczeń z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią mu kontaktów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń, dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata.
Dzieciom do drugiego roku życia nie zaleca się kontaktu z urządzeniami ekranowymi, w tym tabletami i smartfonami.
Udostępnianie urządzeń dotykowych dzieciom w wieku od 3 do 6 lat powinno być decyzją przemyślaną i obwarowaną szeregiem zasad. Najważniejsze z nich to:
·    Dzieci nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych codziennie. Dobrym pomysłem jest ustalenie dnia lub dni, np. weekendu, bez urządzeń ekranowych.
·    Warto, żeby jednorazowo dzieci nie korzystały z urządzeń mobilnych dłużej niż 15-20 minut.
·    Dzienny kontakt dzieci z wszelkimi urządzeniami ekranowymi nie powinien przekraczać od 30 min do 2 godzin (w zależności od wieku dziecka).
·    Rodzice powinni towarzyszyć dzieciom w korzystaniu z urządzeń mobilnych, tłumaczyć im to, co widzą na ekranie, wykorzystywać wspólny czas do interakcji.
·    Nie należy udostępniać urządzeń mobilnych dzieciom  przed snem. Promieniowanie emitowane przez  monitory tabletów i smartfonów źle wpływa na zasypianie i jakość snu
·    Nie należy traktować korzystania z urządzeń  mobilnych jako nagrody, a zakazu ich używania  jako kary. Podnosi to w oczach dzieci atrakcyjność tych urządzeń i wzmacnia przywiązanie do nich.
·    Nie wolno pozwalać na korzystanie z urządzeń mobilnych, aby  zmotywować dzieci do jedzenia, treningu czystości itp.Dziecko w sieci
Aby pomóc dzieciom w lepszym zrozumieniu zarówno dobrych jak i złych stron poruszania się w wirtualnym świecie warto skorzystać z zeszytu ćwiczeń dla najmłodszych (link do pobrania dostępny pod obrazkiem)
http://fdn.pl/baw-sie-i-ucz-w-sieci?cat1=445&cat2=1277&cat3


Necio.pl jest projektem skierowanym dla młodszych dzieci, w którym to robocik Necio wprowadza dzieci stopniowo w wirtualny świat.

Serdecznie zapraszamy rodziców młodszych dzieci do odwiedzenia strony
mamatatatablet.pl
na której znajduje się garść najważniejszych informacji na temat tego jak udostępniać dzieciom urządzenia elektroniczne, by mogły z nich w bezpieczny sposób korzystać.
Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga. W następnym poście poruszymy temat oddziaływania nowoczesnych technologii na dzieci starsze oraz zwrócimy uwagę na wiążące się z nimi niebezpieczeństwa.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.