piątek, 21 października 2016

Kochani Uczniowie!!!

A oto kilka wskazówek, jak wykorzystać proces czytania do trenowania pamięci.

Gdy czytasz, skup się na konkretnym poziomie:

1. Poziom generalizacji i idei (priorytet: JAKOŚĆ informacji)
Zacznij czytanie od przejrzenia pojedynczego rozdziału. Zwróć uwagę na to jak jest zbudowany. Podziel go na mniejsze jednostki np. podrozdziały czy poszczególne zagadnienia.
Czytając zacznij od małego fragmentu i skoncentruj się na najważniejszych faktach, słowach kluczowych i ideach. Wyciągnij z tekstu to, co jest wg Ciebie najważniejsze. Odsiewaj to, co mniej ważne i skup uwagę na kluczowych faktach.
Gdy je wyłapiesz z większego fragmentu, zatrzymaj się i przypomnij sobie, co czytałeś. Jakie ważne informacje pojawiły się w tekście? Możesz je sobie powiedzieć na głos (w myślach) lub wypisać na kartce.
Teraz uświadom sobie, w jaki sposób są ze sobą połączone? Pojęcia i fakty z danej dziedziny są najczęściej zależne od siebie. Zastanów się w jaki sposób. Czy jedno wynika z drugiego? Tworzą ciąg przyczynowo-skutkowy? Jak się od siebie różnią? Czy tworzą większą strukturę? W jaki sposób łączą się z tym, co już wiesz?
Zastanawiając się nad tym dosłownie i w przenośni włączasz nowe informacje w strukturę wiedzy, którą już masz z danej dziedziny. Jednocześnie trenujesz swoją pamięć na poziomie generalizacji i idei.
Możesz także użyć innych sposobów takich jak: zadanie pytań pobudzających strukturę wiedzy, uruchomienie myślenia wizualnego, wykorzystanie techniki AlfabetBrain (o tym w następnym tygodniu) czy wykorzystanie metafory i analogii do zapamiętywania. 

2. Poziom epizodów (priorytet: ILOŚĆ informacji)
Możesz w ten sposób czytać dowolną książkę, a także beletrystykę, czasopisma czy artykuły na stronach internetowych. To, co czytasz będzie zależało tylko od Twoich upodobań.
Najpierw przejrzyj wstępnie cały tekst i podziel go na mniejsze fragmenty. Czytając skup się na zapamiętaniu jak największej liczby informacji. Nie musisz sortować, które informacje są ważne, a które nie.
Aby sobie ułatwić, wyobraź sobie, że Twoje oczy są obiektywem kamery, która nagrywa wszystko, co czytasz. Każde słowo, każda informacja jest rejestrowana i przechowywana w Twoim genialnym mózgu.
Po danym fragmencie, zatrzymaj się na chwilę. Teraz skup się na przypomnieniu sobie jak największej liczby informacji z tekstu. Możesz sobie opowiadać na głos lub w myślach albo szybko wypisać na kartce, co przychodzi Ci do głowy. Skup się i przypomnij sobie jak najwięcej informacji ogólnych i szczegółów. Po takiej sesji przypominania sobie, czytaj dalej kolejny fragment.
Po czytaniu jak najczęściej wracaj pamięcią do tekstu. Opowiadaj o tym, co czytałeś znajomym i rodzinie. Wracaj do tego myślami, przypominaj sobie jak czytałeś i ćwiczyłeś swoją pamięć.
Im częściej będziesz sobie przypominał, tym lepiej będzie Ci szło. Umiejętności, których nabędziesz podczas czytania ułatwią Ci przypominanie sobie w innych, życiowych kontekstach.

Teraz kiedy wiesz już, po co trenować pamięć, w jakim obszarze to robić oraz co dokładnie krok po kroku robić, pozostaje Ci tylko jedno. 
Otwórz książkę, którą i tak miałeś czytać i zacznij trenować 
swoją pamięć.
Zrób to przynajmniej 2 razy w tygodniu, a będziesz się cieszył sprawnym umysłem i dobrą pamięcią długie lata. Twój mózg będzie Ci wdzięczny za tę dawkę stymulacji, a Ty dowiesz się sporo ciekawych rzeczy z tych fascynujących książek, które przeczytasz.

Miłej lektury i baw się dobrze!

Tekst zaczerpnięty ze strony: www.szybkanauka.pro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.