czwartek, 26 lutego 2015

Kochani Uczniowie!

Dzisiaj trochę o grach komputerowych i uzależnieniu od nich.

Nie ma chyba ucznia, który aktualnie nie grałby w jakąś grę. A ze względu na to, że wybór jest ich ogromny, to zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.
 I nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to,że w niektórych przypadkach zaczyna przeobrażać się to w uzależnienie.

Jak to się objawia?
Zacznijmy od teorii:
Uzależnienie od gier komputerowych rozumiane jest jako patologiczne używanie komputera i internetu do gier, które odbija się na naszej sferze psychicznej, fizycznej i społecznej.
Tyle teorii, ale co to oznacza w języku bardziej zrozumiałym?

Objawy uzależnienia od gier komputerowych to:1.) czas spędzany przy komputerze lub konsoli dominuje nad innymi aktywnościami, np. spotkaniami ze znajomymi, nauką, pracą, innymi zainteresowaniami, a nawet jedzeniem czy spaniem;

2.) brak możliwości skorzystania z komputera lub zagrania w grę powoduje rozdrażnienie, złe samopoczucie, agresję, chandrę, apatię, a w skrajnych przypadkach nawet depresję;

3.) nadpobudliwość;

4.) częste uczucia lęku i strachu;

5.) izolowanie się od rówieśników;

6.) częste humory, wybuchy złości lub po prostu zmiany nastrojów;

7.) problemy z zasypianiem i bezsenność;

8.) problemy z koncentracją uwagi;

9.) zaniedbywanie obowiązków domowych i szkolnych;

10.) relacje wirtualne stają się ważniejsze od realnych;

11.) w momencie, gdy osoba uzależniona nie przebywa przy komputerze lub konsoli, stale myśli o graniu i rzeczach, które będzie robić, gdy już usiądzie przed ekranem;

Kochani  uczniowie zastanówcie się czy wasze granie w gry na komputerze nie spełnia powyższych kryteriów? Jeśli zauważycie u siebie niepokojące objawy zgłoście się natychmiast do psychologa lub pedagoga.

A jak można zapobiec takiemu uzależnieniu?

Przede wszystkim postarajcie się ograniczyć ilość czasu spędzanego przy komputerze. Najlepiej granie ograniczyć do ilości dwa - trzy razy w tygodniu i to max 1 godz.
Jak najwięcej wolnego czasu spędzajcie na wolnym powietrzu. Umawiajcie się z kolegami                 i koleżankami na wspólne zabawy na podwórku, czy placu zabaw. Uprawiajcie też sporty, jak bieganie, jazdę na rowerze, taniec czy gra w piłkę. Postarajcie się kontaktować z kolegami bezpośrednio zamiast nadużywania skypa i innych komunikatorów.
Nie zapominajcie, że uzależnienie od gier komputerowych jest zaburzeniem zachowania, które podlega leczeniu!!!
Więc w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć!!!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.