poniedziałek, 8 grudnia 2014

Drodzy Uczniowie!

Dzisiaj trochę o tym co powinniśmy pić.
Nasz organizm składa się w 70%  wody. Odpowiednie nawodnienie  jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że woda jest jednym z podstawowych składników, którego musimy dostarczać i to w znacznych ilościach. Czyli ile?
Przynajmniej 4-6 szklanek płynów dziennie.
Ale czy jest obojętne czy wypijamy wodę,  czy słodkie napoje?
Myślę, że jakby się ktoś Was zapytał co najbardziej lubicie pić, większość odpowiedziałaby,że napoje gazowane takie jak cola i inne znane marki. Ale czy te napoje są dla nas zdrowe?
Słodkie gazowane napoje w swoim składzie zawierają przede wszystkim dużo cukru.


W dwulitrowej butelce popularnej coli producentom udaje się rozpuścić nawet 70 kostek cukru. W puszce znajduje się około 10 łyżek takiego słodzika (czyli mniej więcej 16 kostek standardowej wielkości). Wbrew powszechnemu przekonaniu nie gasi on jednak pragnienia, ale zwiększa je, przy okazji wzmagając nasz apetyt.

Trzeba też pamiętać, że taka butelka, to 900 kalorii. W takiej dwulitrowej  jest to 212 gramów, czyli niemalże ćwierć kilograma. Jeszcze gorzej sprawa wygląda z napojami o smaku cytrusów - popularnych limonkowych i pomarańczowych odpowiednikach coli. W nich ilość cukru osiąga wagę 260 gramów. 
Jak już wiecie cukier negatywnie wpływa na nasz organizm. W pierwszej kolejności psuje nam zęby, powoduje nadwagę i otyłość oraz inne groźne choroby.
Ponadto cukier zawarty w słodkich napojach w znacznym stopniu obniża naszą pamięć! Jak dowodzi eksperyment przeprowadzony przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii nadmierne spożycie napojów słodzonych doprowadza do upośledzenia zdolności uczenia się i zapamiętywania. Jak tego dowiedli? Przez miesiąc podawali młodym szczurom napoje z dużą zawartością cukru. Po tym miesiącu przeprowadzono testy, w których okazało się, że młode szczury mają obniżone tzw. funkcje poznawcze czyli pamięć i zdolności uczenia się.
Skoro więc napoje nam szkodzą to co pić?
Odpowiedź jest prosta! Najlepiej niesłodzone soki owocowe i wodę mineralną.
Dzięki temu będziecie zdrowi, łatwo będzie Wam przychodzić nauka oraz będziecie mieć dobrą pamięć!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.