piątek, 28 listopada 2014

Drodzy uczniowie!
Nie wiem czy słyszeliście takie powiedzenie: "Jesteś tym co jesz". 

Żródło zdjęcia: www.zdrowoidietowo.blox.pl

Jak myślicie jest to prawda?
Przecież wszystko co zjadamy ma jakąś wartość odżywczą. Czyli co? Witaminy, minerały, składniki odżywcze: węglowodany, białka, cukry, tłuszcze; jedzenie daje nam energii do życia, czasami też nas uspokaja. Bez pożywienia nasz organizm nie miałby siły do życia. Zatem jedzenie jest naszym "paliwem", które sprawia, że nasze mózgi oraz wszystkie poszczególne organy takie jak: serce, wątroba, trzustka, nerki itp. działają. Więc jeśli chcemy być zdrowi i piękni powinniśmy jeść jedzenie, które jest dobre i wartościowe.
Czego więc unikać?
Przede wszystkim unikajmy żywności przetworzonej z dużą ilością konserwantów i sztucznych aromatów i barwników. A co to są konserwanty, aromaty i barwniki? To substancje chemiczne dodawane do jedzenia, które wywołują złudzenia lepszego smaku i sprawiają, że jedzenie dłużej jest przydatne do zjedzenia oraz ma określony kolor. Są to substancje zaczynające się na E, które znajdziecie w opisie składu. Dodatkowo tego typu substancje w nadmiarze powodują liczne choroby zaczynając od chorób serca, przez nadwagę i otyłość, a na nowotworach kończąc.
Na liście takich produktów znajdą się:
-chipsy, które zawierają długą listę substancji typu E
-chrupki orzechowe, serowe itp
-fast foody zjadane przez Was w popularnych restauracjach Mcdonalds i KFC oraz czasami też stoiskach przy ulicy
-napoje słodzone i gazowane jak cola i wszelkiego rodzaju słodkie niby owocowe napoje
-nektary - ponieważ są z małej ilości soku zrobione, a główny składnik to cukier pod każdą postacią
-również niestety często jogurty owocowe, które koło owoców nawet nie stały bo w swoim składzie mają znikomy poziom zawartości owoców, zawierają za to polepszacze smaku - aromaty, barwniki i cukier w dużych ilościach
-słodycze: batony, czekolada, cukierki
Tego typu pożywienia unikajmy! Oczywiście jak zdarzy nam się raz na jakiś czas zjeść coś takiego to nie będzie tragedii, ale pamiętajmy, żeby nie jest tego zbyt często, a najlepiej unikać!

Co zatem jeść?
Na pewno naszemu zdrowiu służy wszystko co jest jak najbardziej naturalne:
-jogurty naturalne, do którego możecie sami sobie wkroić ulubione przez Was owoce
-owoce- tylko zawsze pamiętajcie, żeby je umyć przed jedzeniem- bo mają na swojej powierzchni bakterie
-owoce suszone, które zawierają więcej witamin i minerałów niż normalne owoce
-warzywa: pokrojone w słupki marchewki, pomidory,rzodkiewki, ogórki, ugotowane brukselki, - z każdego rodzaju warzyw możecie zrobić sobie sałatki, albo po prostu je pokroić i poukładać na talerzu i tak przygotowaną przekąskę możecie spożywać w trakcie oglądania telewizji, odrabiania lekcji lub kiedy tylko macie chęć.
-bakalie: orzechy włoskie, ziemne, pistacje, słonecznik itp.
-zdrowe chipsy bananowe, jabłkowe itp - które są po prostu ususzonymi owocami
-soki 100%, ale takie niedosładzane, w których składzie nie znajdziecie cukru
-miód, który możecie używać zamiast cukru do herbatki, który jest naturalnym antybiotykiem oraz posiada w swoim składzie witaminy i minerały
Tego typu jedzenie sprawi, że Wasze organizmy będą lepiej działać, Wy będziecie odporniejsi na choroby oraz będziecie mieli też lepszy nastrój i chęć do nauki i zabawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze o obraźliwej treści będą usuwane.